Rok 1918 wyznaczył nową – niepodległą drogę Polsce. Sto lat później – rok 2018 nakreślił uroczyste obchody setnej rocznicy tego doniosłego wydarzenia i procesu. Choroszcz na swoją niepodległość musiała poczekać nieco dłużej. Dopiero wieczorem 19 lutego 1919 roku do Białegostoku wkroczyli pierwsi polscy żołnierze z Grupy Operacyjnej płk. Stanisława Dziewulskiego i to właśnie ten dzień uznaje się za moment wyzwolenia Białegostoku i okolicznych terenów, w tym Choroszczy. W dniach 15-19 lutego 2019 roku Choroszcz świętuje 100. rocznicę wyzwolenia – odzyskania niepodległości.

Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński, Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy, Choroszcz Miniona, Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Choroszczy oraz Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy serdecznie zapraszają wszystkich do wspólnego świętowania 100. rocznicy wyzwolenia Choroszczy. Obchody 100-lecia powrotu Choroszczy do Rzeczypospolitej Polskiej odbędą się w dniach 15-19 lutego 2019 roku.

Plan obchodów:

15.02.2019 (piątek), godz. 18.45-19.00, Rynek 11 Listopada w Choroszczy

Inauguracja Obchodów – 100 FOTOGRAFII NA 100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI CHOROSZCZY

Plenerowa wystawa pokaże jak zmieniał się choroszczański rynek w okresie ostatnich stu lat. Zobaczymy zmieniającą się zabudowę, minione wydarzenia oraz dawnych mieszkańców Choroszczy, którzy w nich uczestniczyli. Wystawa to okazja odnalezienia na dawnych fotografiach swoich bliskich lub sąsiadów.

16.02.2019 (sobota), godz. 11.00, Aula Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy

WIELKI TEST WIEDZY O CHOROSZCZY

To wyjątkowe spotkanie, na które zapraszamy wszystkich: indywidualnych miłośników historii i współczesności Choroszczy: uczniów, seniorów, a także grupy przyjaciół oraz całe rodziny. Wielki Test Wiedzy o Choroszczy pozwoli zastanowić się nad historią grodu nad Horodnianką, a także rozpoznać swoją wiedzę o współczesnych czasach naszej małej ojczyzny.

17.02.2019 (niedziela), godz. 12.00, „Orlik” w Choroszczy

100 GOLI NA 100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI CHOROSZCZY

Niepodległość na sportowo i zawsze zwycięsko? Jeśli bliskie są Ci te wartości, zapraszamy, by niepodległość Choroszczy zaakcentować poprzez wyjątkowy futbolowy maraton. Zapraszamy sportowców i miłośników sportu, a zwłaszcza fanów piłki nożnej, którzy chcą oddać honorowe strzały na bramkę, by uczcić 100 lat niepodległości Choroszczy.

18.02.2019 (poniedziałek), godz. 17.00 Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy

PIERWSZE LATA NIEPODLEGŁOŚCI – wykład historyczny autorstwa Jacka Hryniewickiego z Muzeum Wojska w Białymstoku

19.02.2018 (wtorek), godz. 19.00, Rynek 11 Listopada w Choroszczy

GŁÓWNE OBCHODY 100. ROCZNICY WYZWOLENIA CHOROSZCZY

To właściwe uroczystości patriotyczno-religijne związane z 100. rocznicą odzyskania przez Choroszcz niepodległości. Odbędą się przy Pomniku Niepodległości usytuowanym na zrewitalizowanym Rynku 11 Listopada w Choroszczy. Zapraszamy serdecznie!

Ponadto obchodom 100. rocznicy wyzwolenia Choroszczy towarzyszyć będzie szereg dodatkowych atrakcji:

- zostanie wydany folder pt.: „Choroszcz – drogi do niepodległości” autorstwa Józefa Waczyńskiego, który przybliży najważniejsze fakty, daty i wydarzenia oraz postacizwiązane z wyzwoleniem Choroszczy;

- wszyscy mieszkańcy, a także odwiedzający Choroszcz będą mogli wykonać własne zdjęcie z wizerunkiem dawnych mieszkańców miasteczka – w tym celu w przestrzeni miejskiej zostaną ustawione plansze-fotografie prawdziwych postaci dawnej Choroszczy;

- uczniów oraz nauczycieli szkół w gminie Choroszcz zapraszamy, by sprawdzić się w grze miejskiej pn. „Śladami Niepodległości Choroszczy”. Gra to fantastyczna podróż w czasie po miejscach związanych z Niepodległością Choroszczy;

- happening pn. „Moje życzenie dla Choroszczy” – to mapa współczesnej Choroszczy, która zostanie wypełniona naszymi życzeniami na kolejnych 100 lat istnienia miasteczka.

Organizatorzy: Burmistrz Choroszczy, Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy, Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy, Choroszcz Miniona, Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Choroszcz, LZS KORONA Choroszcz.

Obchody zostały objęte honorowym patronatem Burmistrza Choroszczy.

Obchody zostały objęte patronatem programu „Niepodległa” z ramienia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.