Jest to bardzo dobra wiadomość – nie kryje zadowolenia burmistrz Choroszczy Robert Wardziński. Na takie wsparcie czekaliśmy i cieszę się, że moje starania, od pierwszego dnia od kiedy objąłem funkcję burmistrza Choroszczy, są realizowane. Cieszę się, że współpraca gminy Choroszcz z instytucjami miasta i województwa oraz pozostałymi gminami zrzeszonymi w BOF, przynosi spodziewany efekt. Zaciągnęliśmy u mieszkańców kredyt zaufania – dzięki takim przedsięwzięciom jak te realizowane w ramach BOF widać, że lata pracy – tej niewidocznej, przygotowawczej – dziś są realizowane. Dzięki temu gmina Choroszcz zyska nowe oblicze, a nasi mieszkańcy – zdecydowanie wyższy komfort życia.

W ciągu najbliższych miesięcy w gminie Choroszcz zostaną zrealizowane:

* budowa ul. Szmaragdowej w Krupnikach;

* budowa drogi gminnej łączącej ul. Elewatorską z ul. Słoneczną w Porosłach;

* budowa drogi Choroszcz–Jeroniki–Łyski;

* nastąpi przebudowa ulic w Choroszczy:

- ul. Adama Mickiewicza,

- ul. Henryka Sienkiewicza;

- ul. Jana Klemensa Branickiego;

- ul. Dominikańskiej;

* powstanie  ścieżka rowerowa Choroszcz–Sienkiewicze.

Projekt partnerski będzie realizować Białystok i 8 gmin: Choroszcz, Czarna Białostocka, Dobrzyniewo Duże, Juchnowiec Kościelny, Łapy, Supraśl, Wasilków i Zabłudów.

- To dla nas wszystkich bardzo radosny dzień, bo to bardzo istotny projekt, który znacząco wpłynie na poprawę warunków w których mieszkamy – podkreślał wiceprezydent Adam Poliński. – To dowód znakomitej współpracy i to w dwóch kierunkach: Białegostoku i ośmiu gmin wokół Białegostoku, ale też między samorządami gminnymi a samorządem wojewódzkim. Także bez zaangażowania powiatu białostockiego, na którego drogach ta inwestycja będzie realizowana, nie udałoby się sprawy doprowadzić do końca, za co bardzo dziękuję. Dzięki temu powstaną też nowe ścieżki rowerowe w Białymstoku i ościennych gminach, które będą się łączyć z już istniejącymi i planowanymi drogami rowerowymi. Sieć ścieżek rowerowych oraz nowe miejsca parkingowe dla rowerów pozwolą na podróżowanie nawet trzema środkami transportu, np. rowerem, autobusem i koleją.

Wartość całego projektu to 159,3 mln zł. Zarząd Województwa Podlaskiego przyznał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości 90,3 mln zł. Inwestycja ma się zakończyć w 2020 roku. W czwartek, 23 listopada Wicemarszałek Maciej Żywno przekazał włodarzom gmin partnerskich symboliczne czeki na dofinansowanie z RPO.

- To narzędzie, jakie testujemy w RPO – Zintegrowane Inwestycje Terytorialne – zaczyna się sprawdzać. BOF ZIT stał się liderem ogólnopolskim, to znaczy, że partnerstwo wokół miasta daje efekty – podkreśla Maciej Żywno, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego. – Nic tak nie łączy partnerów, jak wspólne pieniądze. Dochodzi do tego samorząd województwa, bo wkład 90 mln z RPO jest też partnerskim wkładem. To dobra wiadomość dla naszych mieszkańców, bo oznacza nową jakość połączeń gmin z miastem wojewódzkim. Tym samym Aglomeracja miejska Białegostoku wraz z całym obszarem funkcjonalnym stała się faktem. To z pewnością będzie budowało więzi miedzy mieszkańcami.

Realizacja milionowej inwestycji w ramach BOF z pewnością nie wypełnia wszystkich potrzeb mieszkańców w zakresie poprawy dróg w gminie Choroszcz, wiele szlaków wymaga jeszcze modernizacji. Aczkolwiek gmina Choroszcz już się pozytywnie zmienia – i to widać, a wiele jeszcze pozytywnych zmian przed nami.

Źródło: www.wrotapodlasia.pl

UM w Choroszczy

Zdjęcie: UM w Białymstoku