Akcja Narodowego Czytania wybitnych dzieł literackich organizowana jest pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Podczas kolejnych edycji przeczytano: dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa oraz „Quo vadis?” Henryka Sienkiewicza. Biblioteka Publiczna w Choroszczy, w sobotę 2 września zaprasza Państwa, już po raz trzeci na wspólne Narodowe Czytanie.

W tym roku wybór padł na „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Dramat w trzech aktach oparto na kanwie autentycznych wydarzeń wesela poety Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Dzieło porusza stale aktualny temat trudnych relacji społecznych i narodowych przywar. Premiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Dramat Wyspiańskiego został przetłumaczony na ponad 10 języków.

Narodowe Czytanie w Choroszczy odbędzie się w auli Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy. Zapraszamy o godzinie 11.00 do wspólnego szerzenia idei czytania wielkich dzieł klasyków polskiej literatury.

Biblioteka Publiczna w Choroszczy