16 października 1978 roku był drugim dniem konklawe. Biały dym nad Kaplicą Sykstyńską pojawił się o godzinie 18.18. Kolegium Kardynalskie wybrało papieża. Na placu świętego Piotra stał wtedy kardynał Stanisław Dziwisz, były metropolita krakowski. Wówczas był kapelanem i sekretarzem Karola Wojtyły. – Spodziewaliśmy się, że papieżem może zostać właśnie kardynał Wojtyła. Gazety wymieniały Karola Wojtyłę jako jednego z liczących się kandydatów. Gdy padło Carolum, to już wiedziałem. Później powiedziano mi, że mogę spotkać się z nowym papieżem. Od Jana Pawła II usłyszałem: Ale dali szkołę – wspomina kardynał Stanisław Dziwisz.

W homilii na mszy z okazji dwudziestej piątej rocznicy pontyfikatu, 16 października 2003 roku, Jan Paweł II wspominał, że podczas wyboru usłyszał w swym sercu pytanie, które Jezus skierował do Piotra: czy miłujesz mnie więcej aniżeli ci?. Zaraz też dodał, że każdego dnia odpowiadał sobie na to pytanie. Widział łaskawe spojrzenie Chrystusa, które go ośmielało, aby odpowiadać: Panie, Ty wiesz, że Cię kocham. A potem podejmował zadania, jakie Chrystus przed nami stawiał.

27 lat pontyfikatu

Pontyfikat Jana Pawła II rozpoczął się 22 października 1978 roku. Trwał 27 lat i obfitował w wiele przełomów. Papież Polak przyczynił się do upadku komunizmu. Był pierwszym następcą świętego Piotra, który odwiedził kościół protestancki i synagogę oraz rozpoczął dialog z muzułmanami. Bardzo wiele pielgrzymował. Odwiedził 130 krajów. Dziewięć razy gościł w Polsce.

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Miał wówczas 84 lata. 1 maja 2011 roku został ogłoszony błogosławionym, a 27 kwietnia 2014 roku świętym.

16 października obchodzimy ustanowiony przez Sejm Dzień Papieża Jana Pawła II. Kościół katolicki wspomina świętego Jana Pawła II 22 października.

Źródło: www.polskieradio.pl