W dniu 3 lipca 2013 r. na terenie dawnego Więzienia Karno-Śledczego przy ul. Kopernika w Białymstoku (obecnie Areszt Śledczy) tutejszy Oddział Instytutu Pamięci Narodowej rozpoczął badania sondażowe, mające na celu odnalezienie szczątków od kilkudziesięciu do ponad dwustu ofiar zbrodni komunistycznych, przede wszystkim osób zamordowanych w latach 1944–1956 na terenie więzienia oraz tych, które zginęły w potyczkach i obławach na terenie dawnego województwa białostockiego.  

Badania prowadzone są pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka, pełnomocnika Prezesa IPN ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego. Uczestniczy w nich także dr Andrzej Ossowski z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Badania potrwają do 5 lipca.

Rodziny osób, które mogły zostać pochowane na terenie Aresztu Śledczego przy ul. Kopernika proszone są o kontakt telefoniczny z dr. Marcinem Zwolskim (nr tel. 609474374) w celu pobrania materiału genetycznego do badań DNA, co pozwoli na ewentualną identyfikację ofiar zbrodni komunistycznych.

Dodatkowych informacji udziela koorydynator projektu dr hab. Krzysztof Szwagrzyk – tel. 604 853 825.