17 lutego 2018 godz. 19:00 projekcja filmu „Fatima. Ostatnia tajemnica” Pokaz filmu „Fatima, ostatnia tajemnica” – 17 lutego 2018

Miejsko – Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy i Parafialny Oddział Akcji Katolickiej zapraszają na projekcję filmu „Fatima, ostatnia tajemnica”. Projekcja odbędzie się 17 lutego 2018 o godz. 19:00 w auli Miejsko – Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy. Wstęp – 10 zł.

Mónica, poszukująca pracy montażystka, dostaje propozycję zmontowania filmu o konsekwencjach objawień fatimskich. Jako agnostyczka przyjmuje zlecenie z niechęcią. Podczas pracy przed jej oczami przewinie się kronika nadzwyczajnych wydarzeń, które zmącą jej spokój, aby w końcu na zawsze odmienić jej życie.
Czy objawienia fatimskie naznaczyły historię świata? Dziwne „zbiegi okoliczności” wskazują, że tajemnicze objawienia z Fatimy wpłynęły na bieg historii ostatnich stu lat!
Intrygujący obraz hiszpańskich twórców na styku fabuły i dokumentu. Ujawnia nieznane fakty i przedstawia fascynujący przegląd zdarzeń, które na długo zapadną w pamięć i serca widzów. Dodatkową niespodzianką dla polskich odbiorców będzie odkrycie, jak wiele wątków tej opowieści dotyczy naszego kraju.

[opis dystrybutora]

Projekcja filmu odbędzie się w sobotę 17 lutego o godz. 19:00 na auli Miejsko – Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematyką objawień fatimskich. Pokaz jest doskonałą propozycją na rozpoczęcie liturgicznego okresu Wielkiego Postu.

Bilety w cenie 10 zł do nabycia są w biurze M-GCKiS. Będzie można zakupić je również przed projekcją. Zapraszamy!

17 – 18 lutego 2018- Warsztaty tańców tradycyjnych

Zapraszamy na warsztaty polskich tańców tradycyjnych 17-18 lutego 2018 w M-GCKiS! Tańce te były powszechnie niegdyś znane, a dziś na nowo stają się modne. Na nowo organizowane są w całej Polsce potańcówki na dechach, zabawy w remizach, letnie Tabory Domu Tańca, domówki i wiele innych spontanicznych akcji z tradycyjną muzyką i tańcami. Tysiące osób z całej Polsce tańczy mazurki, polki, walczyki i wiele innych do muzyki granej przez młode kapele.

W Choroszczy będziemy mieli szansę poznać i nauczyć się tych tańców. Warto nie przegapić takiej okazji! Nie zastanawiajcie się długo! Pod czujnym okiem instruktora tańca – Piotra Zgorzelskiego nauczycie się tańczyć, aktywnie i miło spędzicie czas wolny.

Proponujemy Wam warsztaty w dwóch grupach:

Mazurkowo-polkowe ABC (dla początkujących i średniozaawansowanych)

Zajmiemy się nauką i opanowaniem w stopniu podstawowym zasad tańca w metrum nieparzystym (rytmy mazurkowe) oraz w metrum parzystym (rytmy polkowe), a także elementów z nimi związanych takich jak: tańczenie w parze, tańczenie po kole, wirowanie w parze w układzie otwartym i zamkniętym. Zajęcia pomogą przełamać częsty lęk i tremę przed tańczeniem w ogóle, oraz – co bardzo ważne – przed tańczeniem z drugim człowiekiem w parze lub grupie, będąc z nim w bezpośrednim kontakcie – trzymając się za rękę lub obejmując się na wzajem. Warsztaty wyrobią w Was poczucie rytmu, sprawność słuchania i poruszania się przy muzyce, uzyskania płynności i lekkości tańczenia, sprawności współuczestnictwa z innymi w zabawie tanecznej, a także koordynacji przestrzennej zwłaszcza tak ważnej podczas szybkiego wirowania.

Powszechne niegdyś znane w Polsce, dziś na nowo odżywają wyciągnięte z zakurzonej półki lub czyjejś pamięci. Pojawiają się coraz częściej w przedszkolach, szkołach, a zwłaszcza na potańcówkach, których coraz więcej w dużych miastach i na wsi. Jednak powrót do nich nie jest prosty. Oprócz zaniku znajomości podstawowych kroków zmieniły się także nawyki ciała w tańcu, ekspresja tańczących i zubożały relacje pomiędzy nimi. A jest to sfera ogromnych możliwości. Poznanie kroków oraz prostych zasad obowiązujących w tych tańcach, pozwolą tancerzowi na spontaniczność i improwizację, a wszystko to przy zachowaniu charakterystycznych cech stylu i manier wykonawczych.
Zatem celem Mazurkowego ABC będzie nauka i opanowanie w stopniu podstawowym tańców o rytmach mazurkowych i elementów z nimi związanych takich jak: tańczenie w parze, tańczenie po kole, wirowanie w parze w układzie otwartym i zamkniętym (przynajmniej w dwóch kierunkach), improwizowanie oraz używanie różnego rodzaju ozdobników. W warsztatach wykorzystane zostaną Mazurki i Oberki z Kurpi, Mazowsza, Radomszczyzny i Podkarpacia, Owijoki z Sieradzkiego, Chłopy z Kieleckiego oraz Równe z Wielkopolski.

Mazurek/Polka Freestyle (dla średniozaawansowanych i zaawansowanych)

Na początku przypomnimy sobie tradycyjne kroki wiejskich mazurków i polek oraz wiejskiego stylu tańca. Następnie rozwiniemy nasze umiejętności w zakresie płynnego tańczenia w parze, stosowania ozdobników i manier wykonawczych wziętych od poszczególnych wiejskich tancerzy-mistrzów, zwłaszcza z centralnej i południowo wschodniej Polski (Mazowsze, Radomskie, Kieleckie, Lubelskie). Na tej bazie zaczniemy improwizować i rozwijać poznane formy wzbogacając je o formy i ozdobniki taneczne zaczerpnięte z innych niż polska tradycji tanecznych wzbogacając tym samym nasze mazurki i polki o nowe formy choreotechniczne. Tak jak zmienia się język, którym posługujemy się na co dzień, tak zmieniać się i rozwijać się będzie nasz taniec, który choć w duchu i stylu dawnych mazurków i polek będzie „gadać” we współczesny sposób.

Warsztaty to koszt 50 zł od osoby (pary po 40 zł od osoby).

Zapisy pod nr tel. 725 357 788 lub mejlowo: kultura@choroszcz.pl

Należy wziąć ze sobą wygodne buty, komfortowy strój i wodę do picia.
Warsztaty w sobotę i niedzielę odbędą się:
– dla grupy początkującej od godz. 11:00 do 13.30
– dla grupy średniozaawansowanej i zaawansowanej od godz. 14.00 do 16.30

Piotr Zgorzelski (ur. 1969) – Etnolog, tancerz i basista w kapeli Janusz Prusinowski Kompania. Od ponad 20 lat prowadzi warsztaty polskich tańców tradycyjnych w Polsce i na Świecie. Stale współpracuje przy projektach realizowanych m.in. przez IMiT, NIFC, IAM.
Uczył się bezpośrednio od wiejskich tancerzy jak również ze źródeł archiwalnych, wypracowując autorski program zajęć uwzględniający współczesne predyspozycje i umiejętności, pokolenia pozbawionego żywego kontaktu z muzyka ludową.
Współzałożyciel warszawskiego Stowarzyszenia „Dom Tańca” (1994) i jego kilkuletni prezes. Jest autorem, inicjatorem oraz organizatorem cyklicznych projektów edukacyjno-kulturalnych związanych z muzyką i tańcem tradycyjnym, o zasięgu lokalnym oraz międzynarodowym.

Fot. WOAK Białystok

19 lutego 2018, godz. 17:00

Choroszcz Wyzwolona – spotkanie z historią

Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy oraz Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy zapraszają na spotkanie z historią z okazji 99. rocznicy wyzwolenia Choroszczy. Spotkanie odbędzie się 19 lutego 2018 roku w Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy.

W programie:

  • „Białostocka niepodległość” – prelekcja Marka Gajewskiego – kustosza Muzeum Wojska w Białymstoku.
  • Dyskusja panelowa Marek Gajewski, Józef Waczyński, Jan Adamski
  • Pokaz okolicznościowy ze zbiorów członków Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy

W tym roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Choroszcz i Białystok na niepodległość musiały poczekać dłużej. Wieczorem 19 lutego 1919 roku w Białymstoku pojawili się pierwsi polscy żołnierze  – Grupa Operacyjna płk. Stanisława Dziewulskiego. Oficjalne przekazanie miasta przez Niemców nastąpiło na Rynku Kościuszki trzy dni później tj. 22 lutego 1919 roku. Przyjęło się, że właśnie dzień wkroczenia pierwszych polskich oddziałów do stolicy województwa uważany jest za dzień wyzwolenia Białegostoku i terenów przyległych, w tym Choroszczy. W związku z tym 19 lutego świętujemy rocznicę powrotu Choroszczy do Rzeczypospolitej Polskiej.

 Zapraszamy 19 lutego 2018, godz. 17:00. Wstęp wolny!

25 lutego 2018 godz. 19:30 „Towarzyszki” – spektakl teatralny w Choroszczy już 25 lutego 2018

Dwie kobiety i mężczyzna, splątani wspólnymi losami pełnymi tajemnic, niedomówień i kłamstw, zostają wrzuceni w rzeczywistość głębokiego PRL-u. Na tle niezwykłych przemian gospodarczych i kulturowych rozgrywa się ich cichy dramat. Kobiety odkrywają powoli prawdę o sobie, swojej kobiecości i trudzie życia. Pokaleczone i nieumiejące poradzić sobie z odrzuceniem, próbują rozliczyć się z przeszłością, uwolnić od niej.

„Towarzyszki” to spektakl o wybaczaniu. „Towarzyszki” to rodzaj hołdu złożony naszym mamom, których losy splotły się z najnowszą historią Polski, często w iście śmiertelnym uścisku. Hołdu złożonego „Matkom Polkom” do dziś zawieszonym gdzieś pomiędzy PRL-em a czasem po ‘89.

Opowieść utkana ze wspomnień, zapisków i opowieści oraz odnalezionych po latach listów kobiety do mężczyzny i mężczyzny do kobiety, którzy w skomplikowanej rzeczywistości PRL-u próbują poradzić sobie z otaczającym światem, relacjami i brakiem miłości. /opis Teatru Sirene/

W spektaklu „Towarzyszki” zobaczymy Martę Sadowską – pochodzącą ze Złotorii (gmina Choroszcz) studentkę kulturoznawstwa, związaną z Centrum Kultury w Choroszczy. Pani Marta odbyła w instytucji staż w ramach programu stażowego Narodowego Centrum Kultury i została zapamiętana jako sumienna i ambitna animatorka kultury. Spektakl to okazja, by zobaczyć, jak mieszkańcy gminy rozwijają swoje talenty i promują ją na arenie ogólnopolskiej. Spektakl miał swoją premierę podczas festiwalu Campo Bosco. Był wystawniany m.in. w Domu Kultury w Łasku.

Spektakl pt. „Towarzyszki” (reż. Adam Łoniewski) Teatru SIRENE zostanie wystawiony 25 lutego 2018 o godz. 19:30 w auli Miejsko – Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy. Bilety w cenie 10 zł / os do nabycia są w biurze M-GCKiS od 7 lutego.

Występują:

Dorota Przybysz

Marta Sadowska

Scenariusz i reżyseria:

Adam Łoniewski

17 marca 2018 Batikowe pisanki – wielkanocne warsztaty rękodzielnicze.

Zapraszamy na Batikowe pisanki – wielkanocne warsztaty rękodzielnicze, które odbędą się 17 marca 2018 roku w Pracowni Sztuk Wizualnych Miejsko – Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy. Zapisy prowadzi biuro M-GCKiS. Zapraszamy!

Zdobienie pisanek woskiem to tradycyjna wielkanocna technika, która szczególnie na Podlasiu kultywowana jest od pokoleń. Gorący, pszczeli wosk, którym z precyzją stawiane są kropeczki i kropelki na skorupce wydmuszki zachwyca ludzi na całym świecie! Pokazy batikowego zdobienia jajek organizowane są podczas festiwali rękodzielniczych m. in. w Czarnej Wsi Kościelnej, czy Lipsku.

Zapraszamy na warsztaty rękodzielnicze Batikowe Pisanki do Miejsko – Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy, podczas których będą mieli Państwo niepowtarzalną szanse na poznanie tradycyjnej i stworzenie barwnych jajek pod okiem instruktorki M-GCKiS Karoliny Gołębiewskiej, która zaraziła się nią już jako małe dziecko, podczas pokazu w jednym z pierwszych białostockich centrów handlowych. Teraz chce dzielić się swoimi umiejętnościami, by podtrzymywać tą piękną tradycję.

Poprzednia edycja Batikowych Pisanek cieszyła się dużą popularnością, dlatego w tym roku jeśli zajdzie taka potrzeba zorganizowane zostaną trzy grupy. Zajęcia odbywać się będą co godzinę od 10:00 w sobotę 17 marca 2018 roku. Zapisy w biurze Centrum Kultury i telefonicznie – 725-357-788. Koszt udziału w warsztacie to 10 zł. Organizator zapewni wszystkie potrzebne materiały.